Etusivu » München-Salzburg-Wien - LOPPUUNMYYTY
München-Salzburg-Wien - LOPPUUNMYYTY
Matkavaihtoehtoja:
Keski-Euroopan kauniit kaupungit sekä uljaat Alpit kutsuvat mukaan matkaan. Suomalainen bussi vie Wienistä Tonavaa myötäillen Salzburgiin ja Müncheniin. Alppimaisemia voi ihailla matkan varrella, kun kohtaamme Bodensee-järven rannalla Lindaun.
Matka kulkee Liechtensteinin ja Sveitsin läpi Italiaan, yli mahtavien Alppien.
Matkaohjelma ja aikataulut
1.pv Matka aloitetaan Finnairin aamulennolla klo 8.00. Milanoon saavutaan klo 10.05. Lentokentällä on vastassa suomalainen bussi. Matka jatkuu Saksaan Bodensee-järven rannalle Lindauhun, jonne majoitumme yhdeksi yöksi. Loppupäivä aikaa tutustua kaupunkiin omatoimisesti (n. 330 km)
2.pv Aamiaisen jälkeen matkamme jatkuu Baijerin pääkaupunkiin, Müncheniin. Perillä odottaa paikallisopas, jonka johdolla lähdemme tutustumaan kaupunkiin. Majoittuminen hotelliin kahdeksi...
Lue koko matkaohjelma...
1.pv Matka aloitetaan Finnairin aamulennolla klo 8.00. Milanoon saavutaan klo 10.05. Lentokentällä on vastassa suomalainen bussi. Matka jatkuu Saksaan Bodensee-järven rannalle Lindauhun, jonne majoitumme yhdeksi yöksi. Loppupäivä aikaa tutustua kaupunkiin omatoimisesti (n. 330 km)
2.pv Aamiaisen jälkeen matkamme jatkuu Baijerin pääkaupunkiin, Müncheniin. Perillä odottaa paikallisopas, jonka johdolla lähdemme tutustumaan kaupunkiin. Majoittuminen hotelliin kahdeksi yöksi (n. 180 km)
3.pv Koko päivä aikaa Münchenissä. Saksan kolmanneksi suurimmasta kaupungista löytyy nähtävää ja koettavaa niin muodin, historian, kulttuurin kuin ruoankin ystävälle. Voit tehdä tutustua Münchenin moniin museoihin, maamerkkeinä tunnettuihin kirkkoihin tai nauttia oluen ja pretzelin Hofbräuhausissa, yhdessä maailman kuuluisimmista oluttuvista. 15.8. on kirkollinen pyhä Saksassa, joten kaupat ovat suljettuina. Lisämaksusta voi lähteä oppaan johdolla vierailulle Dachaun leiriin, rajoitettu osallistujamäärä.
4.pv Aamiaisen jälkeen matka jatkuu Itävallan rajaa kohti. Sään salliessa tutustumme natsipuolueen Adolf Hitlerille rakennuttamaan Kotkanpesään, joka sijaitsee 1834 metrisen Kehlstein-vuoren huipulla. Iltapäivällä matka jatkuu Salzburgiin, Mozartin synnyinkaupunkiin. Kaupungin nähtävyyksiin tutustutaan paikallisen oppaan johdolla. Hotelliin majoitutaan yhdeksi yöksi. (n. 220 km)
5.pv Puolen päivän aikaan Salzburg jää taakse ja matka jatkuu Wieniä kohti, jonne majoitumme kahdeksi yöksi. Tutustuminen Wieniin aloitetaan kiertoajelulla paikallisoppaan johdolla. (320km)
6.pv Schönbrunnin linna puutarhoineen, Mariahilfestrasen ostosmahdollisuudet, Habsburgien palatsit, Stephansdomin tuomiokirkko keskellä kaupunkia ja pala Sacher-kakkua. Wieniin on varattu koko kuudes matkapäivä. Illalla mahdollisuus lisämaksulliseen konserttiin Schönbrunnin linnan salissa.
7.pv Aamupäivällä vielä aikaa Wienissä, kunnes iltapäivällä bussi kuljettaa Wienin lentokentälle. Finnairin lento AY768 Suomeen lähtee klo 19.20, ja saapuu Helsinki-Vantaalle klo 22.40.
Ohjelmassa olevat ajat ovat paikallisia aikoja.
Kuljettaja kertoo matkan aikana tarkat kellonajat päivien ohjelmille.
Hyvää matkaa!
Sulje matkaohjelma...
Matkan hintaan sisältyy:
Hinta sisältää:
- reittilennot Helsinki-Milano ja Wien-Helsinki
- verot ja viranomaismaksut
- lämmin tai kylmä deli-ateria lentomatkan aikana
- bussikuljetus ilmastoidulla turistibussilla matkaohjelman mukaisesti
- bussinkuljettajan suorittamat matkanjohtotehtävät
- paikallisoppaiden johdolla kierrokset Münchenissä, Salzburgissa ja Wienissä
- Vierailu Kotkanpesällä Salzburgin lähistöllä (säävaraus)
- majoitus 2 hengen huoneissa mukavuuksin, yhteensä 6 hotelliyötä
- aamiaiset hotelliaamuina
Matkaliput:
Lentoliput lähetetään postitse laskutusosoitteeseenne noin 2 vk ennen
lähtöä. Tämän jälkeen matkustaja on itse velvollinen huolehtimaan
lippujen säilytyksestä.
Helsinki-Vantaan lentokentällä tehtävä
lähtöselvitys tapahtuu automaateilla, joten
kentälle kannattaa saapua ajoissa. Lähtöselvityksen voi tehdä
myös etukäteen tekstiviestillä tai internetissä. Ohjeita
lähtöselvityksen tekoon löytyy Finnairin nettisivuilta www.finnair.fi
kohdasta Palvelut.
- Huom! Tarkistakaa saamastanne lentolipusta lentoajat! Lentoyhtiö on voinut tehdä aikatauluun muutoksia.
Kentällä tulee olla 2 h ennen koneen lähtöä.
Kuljettaja hoitaa kohdemaissa matkan aikana majoittumiseen liittyvät asiat.
Matkustusasiakirjat:
Suomen
kansalaisilla
tulee
olla mukanaan joko EU:n virallinen henkilökortti
tai passi. Muiden kuin suomalaisten on itse selvitettävä mahdollinen
passin ja viisumin tarpeensa Italian suurlähetystöstä
/Helsinki(09-6811 280) tai Italian konsulaatista/Pori (0204 829 801),
Itävallan (096818600) ja Saksan (09-458 580) suurlähetystöistä, sekä Sveitsin edustustosta Helsingissä (p. 09-622 9500).
Matkustaja on velvollinen huolehtimaan itse kaikista matkaa koskevista matkustusasiakirjoista. Mikäli matka peruuntuu puutteellisten matkustusasiakirjojen vuoksi, ei matkatoimisto korvaa menetettyä matkaa.
Matkustajien tiedot:
Matkan varaaja on velvollinen huolehtimaan jokaisesta matkustajasta seuraavat tiedot: etu- ja sukunimi, sukupuoli, kansalaisuus, syntymäaika muodossa pp.kk.vv ja mahdollinen invaliditeetti, jolla voi olla merkitystä pelastustoimenpiteiden kannalta.
Kuljetukset kohdemaassa:
Bussimme ovat ilmastoituja busseja, joissa on wc. Mukaan voi varata pienen niskatyynyn lisäämään matkan miellyttävyyttä.
Matkatoimisto tekee bussiin istumajärjestyksen, kaikki istuimet voivat olla käytössä. Paikkoja ei voi varata etukäteen.
Matkatavarat ja tuliaiset:
Matkatavaroiden määrä Finnairin lennoille lentokoneen ruumassa on max. 23 kg/henkilö. Yhden laukun paino saa olla korkeintaan 32kg (vaikka laukku olisi kahden henkilön yhteinen). Lisäkiloista menee lentoyhtiön säätämät lisämaksut. Käsimatkatavaran painoraja on 8 kg. Käsimatkatavaraan ei turvallisuussyistä saa pakata mitään teräviä esineitä kuten veitsiä, saksia, korkkiruuveja, puikkoja, pinsettejä ja golfmailoja, ei myöskään tulitikkuja tai sytkäreitä. Huomioikaa myös 6.11.06 voimaan tulleet käsimatkatavarasäädökset, joiden mukaan kaikki matkustamoon tuotavat nesteet on esitettävä turvatarkastukseessa. Lisätietoja säädöksistä löytyy osoitteesta www.finavia.fi->Matkustajat ja www.finnair.fi.
Helposti särkyvät tavarat ja arvoesineet on kuljetettava käsimatkatavaroissa. Ikaalisten Matkatoimisto ja kuljettaja eivät vastaa kadonneista tai rikkoutuneista matkatavaroista.
Suosittelemme matka- ja matkatavaravakuutuksen ottamista.
Retket:
Vierailu Dachaun entiseen keskitysleiriin (3. matkapäivänä) 15 eur/hlö.
Hintaan sisältyy kuljetukset Münchenistä, suomenkielinen opas mukana.
Leiriin ei ole ikärajaa, mutta kaikkea kohteen sisällöstä ei pidetä
sopivana alle 12 vuotiaille lapsille. Retken kesto on n. 3 h, osallistujamäärä rajoitettu.
Konsertti Schönbrunnin linnassa (6. matkapäivän iltana) 45 eur/hlö.
Hintaan sisältyy myös kuljetukset. Paikkoja rajoitetusti.
Muut asiat:
Pyydämme ilmoittamaan muutoksista viipymättä Ikaalisten Matkatoimistoon, sekä tarkistamaan että laskun tiedot ovat oikein.
Peruutus- ja muutostilanteissa noudatamme yleisiä valmismatkaehtoja ja Ikaalisten Matkatoimiston lisä- ja erityisehtoja, jotka löytyvät toimistoistamme ja internetsivuiltamme www.ikaalistenmatkatoimisto.fi.
Arkisin klo 9.00-17.00 Ikaalisten Matkatoimisto palvelee numerossa 03-45800, ulkomailta soitettaessa +358 345 800.
Muina
vuorokauden aikoina Ikaalisten Matkatoimiston palvelupuhelinnumero
poikkeus- ja hätätapauksia varten +358 600 - 301 220. Puhelun hinta 2,96
€ + pvm.
Palautetta matkastanne voitte antaa Ikaalisten Matkatoimiston
internetsivuilla www.ikaalistenmatkatoimisto.fi tai suoraan
toimistoomme.
Mahdollisista majoitukseen liittyvistä virheistä, jotka voidaan korjata paikan päällä hotellissa, tulee ilmoittaa välittömästi hotellin vastaanottoon. Myös muut mahdolliset epäkohdat, joihin voidaan puuttua jo matkan aikana tulee ilmoittaa välittömästi kuljettajalle.
Matkan hintaan sisältyy:
Hinta sisältää:
- reittilennot Helsinki-Milano ja Wien-Helsinki
- verot ja viranomaismaks



